NEDEN BİTTER ÇİKOLATA?

Çikolata dünyada en çok tercih edilen ve sevilen besinler arasındadır. İçerdiği kakao miktarı yükseldikçe çikolatanın sağlığa olan faydaları da artmaktadır. En az %60 kakao içeriğine sahip bitter çikolata, çeşitli antioksidan ve minerallerden zengindir. Ancak çikolatalar genellikle şeker içermektedir.

Ortalama olarak 100 g bitter çikolata 500-600 kalori içerir. Delly barların 1 paketinde %60 kakao içeriğine sahip 10 g bitter çikolata bulunur. Aynı zamanda şeker içermez. Bu nedenle kalori avantajı sağlar. Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli bitter çikolatalar, oldukça besleyicidir. Magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içerir. Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de iyidir ve aynı zamanda lif içerir. Bitter çikolata ayrıca kafein ve teobromin gibi uyarıcı bileşenler içerir, ancak kafein miktarı kahveye kıyasla çok az olduğu için uykusuzluğa neden olmaz.

Yapılan araştırmalara göre bitter çikolatanın ORAC (besinlerin antioksidan aktivitesinin ölçüsü) değerinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Bitter çikolata, antioksidan etkisini içerdiği polifenol, flavanol ve kateşinler sayesinde gösterir. Yapılan çalışmalara göre kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve kırmızı meyvelere göre daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle porsiyon kontrolü sağlayarak ara öğünlerde bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Bu konuda Delly şekersiz çikolata kaplı barlardan destek alabilirsiniz.