MALTİTOLÜ TANIYALIM

MALTİTOLÜ TANIYALIM

Maltitol şeker yerine kullanılan bir tatlandırıcı çeşitidir. Bazı meyve ve sebzelerde doğal olarak az miktarlarda bulunabilir . Maltitol FDA, EFSA, JECFA gibi bilim otoriteleri tarafından tüketimi güvenli kabul edilen tatlandırıcılar arasında yer alır.

Maltitolün tatlandırma gücü sofra şekerine göre %70’tir, yani bir tık daha az tatlı tada sahiptir. 

1 gramı ise yalnızca 2,1 kaloridir ve glisemik indeksi 45’tir. Bu nedenle, kilo verme sürecinde kalori avantajı sağlayabilir.

Maltitolün sindirimi yavaştır, ince bağırsakta değil kolonda fermente olur. Bu özelliği nedeniyle sofra şekerine kıyasla kan şekeri ve insülin seviyelerinde daha yavaş bir artışa neden olur. Diyabetli insanlar için bir alternatif olabilir ancak bunun bir karbonhidrat olduğu ve kan şekeri üzerinde etkilerinin olduğu unutulmamalıdır. Düşük kalorili tatlandırıcılar konusundaki farkındalık şekerin zararları nedeniyle son yıllarda genel popülasyonda artmaktadır.

The journal of food science and technology’de yayınlanan bir çalışmada çikolatalarda şeker yerine yaklaşık %85 maltitol, %15 ksilitol kullanımının tüketicilerde fizikokimyasal parametreler ve duyusal algı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tüketiciler maltitol ve ksilitol içeren çikolataların kalite özelliklerinden oldukça memnun kaldıklarını belirtmişler ve maltitol ile yapılan şekersiz çikolataların tadını şeker içeren çikolatalara yakın bulmuşlardır. Bu sonuçlara göre çikolatalarda şeker yerine maltitol kullanılması lezzetten ödün vermeden daha düşük kalorili çikolata üretmeye olanak sağlar diyebiliriz.

Maltitol ek olarak karyojenik olmayan yani diş dostu olarak kabul edilen bir tatlandırıcıdır. Diş plaklarındaki bakteriler şeker tüketimi ile fermentasyon sonucu asit oluşturur. Oluşan bu asit diş çürümeleri ve mine erozyonunu tetikleyebilir. Maltitol bu bakteriler tarafından fermente edilemediği için diş sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu yüzden de gargara, diş macunu gibi ağız bakım ürünlerinde de kullanımı yaygındır.