ADET DÖNEMİNDE TATLI İSTEĞİ NEDEN OLUR?

Birçok kadının ortak sorunları arasında regl dönemlerinde ve öncesinde yaşadıkları tatlı krizleri yer alıyor. Bu dönemlerde biz kadınlar daha sinirli ve iştahlı olabiliyoruz. Bu belirtiler bazı kadınlarda çok daha şiddetli görülebiliyor ve bu durum Premenstrual Sendrom (PMS) olarak adlandırılıyor.

Premenstrual Sendrom regl dönemi başlamadan ortaya çıkar ve regl dönemi başladıktan birkaç gün sonra biter. 30-40 yaşlarında daha fazla görülen bu belirtilerin şiddetini arttırmaması içinse beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Aslında bunun nedeni, regli öncesi vücutta azalan östrojen seviyesidir. Çünkü östrojen hormonu kadınlar için uyarıcı bir hormondur ve vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini arttırır ve iştah üzerinde de etkileri vardır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerinin düşme eğilimi artar. Dolasıyla iştah metabolizması sürekli uyarılır, yeme isteği artar ve tatlılara yönelim olabilir. Eğer iştah artışı kontrol altında tutulmazsa tartıda kilo artışı görülebilir.

Regl dönemlerinde ana ve ara öğünlerle beslenmek iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Öğünlerde glisemik indeksi düşük ve lif içeriği yüksek besinlerin tercih edilmesi de atıştırma isteğini azaltacaktır. Düşük glisemik indekse sahip ve posa yönünden zengin besinler kan şekeri dalgalanmalarını gün içinde büyük ölçüde önler ve şekerin dengede kalmasını sağlar.

Tatlı isteğinin çok yoğun olduğu durumlarda ise içeriği temiz sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilebilirsiniz. İşte bu noktada Delly ürünleri tatlı isteğini baskılamada kurtarıcı oluyor. Diğer paketli atıştırmalıklara göre daha düşük kaloriye sahip şekersiz çikolata kaplı delly meyve barları; tüketildiğinde hem tatlı isteğini baskılıyor, hem de düşük kalori ile keyifli bir ara öğün yapma imkanı sunuyor. Sağlıklı atıştırmalıklar ile regl günleriniz tartıda sizin için kabusa dönüşmesin.