ÇOCUKLAR İÇİN DELİ GİBİ LEZZETLİ DELLY


Günümüzde tüketilen pek çok paketli ürün maalesef yüksek miktarlarda şeker içeriyor. Özellikle çocuklarımızın sıklıkla tüketmek istediği çikolata, kek, bisküvi ve şekerlemeler; glikoz, fruktoz şurubu, sakkaroz, sukroz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, şeker pancarı, şeker kamışı adı altında oldukça yüksek oranda şeker içeriyor. Bahsettiğimiz bu şeker süt, meyve ve sebzelerde bulunan doğal şekerler değil, işlenmiş gıdalarda bulunan basit şekerdir. 

Şeker, karbonhidrat grubuna girer ve 1 gramı 4 kalori içerir. Sindirime uğramadan, bağırsaklardan 15- 20 dakikada emilip kana geçer.

Fazla şeker tüketimi kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olabilir. Şeker tek başına tüketildiğinde protein, yağ, vitamin ve mineraller içermediği için ‘boş kalori kaynağıdır’. Bu nedenle tüketilen fazla şeker vücutta yağ olarak depo edilir. Bu durum ilerleyen dönemlerde sağlık sorunlarına neden olabilir. DSÖ’ye göre şekerden alınan enerji günlük alınan enerjinin %10’unu geçmemelidir. Bu değer tercihen %5’le sınırlandırılmalıdır. 

Yapılan çalışmalarda özellikle 1-3 yaş arasında şeker tüketen çocukların yetişkinlik döneminde şekerli yiyeceklerden vazgeçemedikleri ve bu bireylerde şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle çocuklarınız için şeker içermeyen atıştırma alternatifleri arıyorsanız Delly’nin şekersiz çikolata kaplı barlarını tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda şekerli ürünlerin çok tüketilmesinin diğer bir olumsuz yönü de diş çürüklerine neden olmasıdır. Çocukluk çağında diş çürüğü riskini en aza indirmek hayatın geri kalanı için oldukça önelidir. Diş plaklarındaki bakteriler şeker tüketimi ile fermentasyon sonucu asit oluşturur. Oluşan bu asit diş çürümeleri ve mine erozyonunu tetikleyebilir. Maltitol bu bakteriler tarafından fermente edilemediği için diş sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu nedenle Delly barlar maltitol içeriği nedeniyle ağız ve diş dostu olarak da tanımlanabilir.